8/10 wyzwania #100DaysOfLinux

Ostatnie 10 dni upłynęło pod znakiem Akademii Debugowania Linuksa – po ukończeniu będę mógł wrzucić ją do CV. Z rozsyłaniem jej wstrzymam się chyba do ukończenia tego Challengu… W dalszym ciągu poruszana była tematyka problemów sieciowych: routing, certyfikaty SSL, tunelowanie SSH oraz możliwe problemy dotyczące poczty elektronicznej. Następnym modułem kursu są Użyteczne aplikacje, w którym do tej pory przerobiłem htop, xargs oraz nethogs. Oprócz tego omówione zostało zagadnienie dostępu do systemu bez znajomości hasła roota – prosty trick z edycją GRUBa podczas startu systemu.

Obecnie postęp ADL wynosi 88%.

Mimo wszystko staram się dużą uwagę przykładać do praktyki dlatego w kontynuowałem prace nad projektem labowym. Zacząłem wdrażać monitoring w oparciu o Prometheusa i Grafanę. Zainstalowałem je na oddzielnej VM, natomiast na pozostałych hostach zainstalowałem Node Exportery. Wykorzystałem do tego playbook Ansible, który udało mi się napisać. Utworzyłem również kontener Dockerowy z dnsmasq – posłuży on jako serwer DNS w infrastrukturze labowej.

W niedziele oraz na służbie, gdy było trochę mniej czasu zrobiłem przegląd newsów, obejrzałem ciekawy filmik na YT odnośnie narzędzi terminalowych oraz zapoznałem się z jedną z lekcji AdminAkademii odnośnie HA.

Standardowo przypominam, że bieżący postęp Challengu można śledzić:
– na GitHubie: https://github.com/wojtex113/100daysoflinux
– na Instagramie (w relacjach oraz relacjach wyróżnionych): https://www.instagram.com/wojst_it/

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, które będą zamieszczane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies. View more
Zaakceptuj