Do końca coraz bliżej. Wydaje mi się, że ostatnie 10 dni było najmniej produktywne od początku wyzwania. Spowodowane to było służbami oraz weekendem w rozjazdach. Niezmiennie równolegle przerabiałem kurs ADL oraz rozwijałem projekt labowy WebHosting lab w oparciu o Proxmox.
W przypadku Akademii Debugowania Linuksa zapoznałem się z katalogiem /proc, mechanizmem OOM Killer, debugowaniem skryptów bashowych, kompilacją aplikacji ze źródeł. Oprócz tego dowiedziałem się jak można odzyskać dostęp do bazy danych nie posiadając hasła roota (Jak odzyskać hasło roota MySQL). Ciekawym tematem było również zoptymalizowanie serwera Apache modyfikując MPM. Po przerobieniu tego materiału przyszedł czas na rozwiązywanie problemów z dyskami twardymi (między innymi kwestia z wolnym miejscem na dyskach oraz klonowaniem układu partycji na inny dysk).
Labowanie przebiegło pod znakiem Ansible Semaphore. Na początku w VirtualBoxie na laptopie zbudowałem środowisko lokalne, na którym przygotowuję playbooki Ansible przed commitem do repo. Następnie utworzyłem kilka playbooków: konfiguracja unattenden upgrades, instalacja i konfiguracja fail2ban oraz zabezpieczenie serwera SSH. Drugim zagadnieniem był serwer Redis. Tutaj zdążyłem zainstalować i skonfigurować serwer, dodać serwer do inventory Ansible Semaphore (plus uruchomienie koniecznych playbooków) oraz skonfigurować Redis z wykorzystaniem wtyczki WordPress.
Oprócz tego obejrzałem kilka materiałów na YT: między innymi na temat Cloudflare, przegląd pytań rekrutacyjnych z Linuxa.
W tym czasie otrzymałem również certyfikat ukończenia kursu Administracji serwerami Linux, którego autorem jest Arkadiusz Siczek. Wrzuciłem go na swój profil na LinkedIn: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7079453564275671040/
Standardowo przypominam, że bieżący postęp Challengu można znaleźć:
– na GitHubie: https://github.com/wojtex113/100daysoflinux
– na Instagramie (w relacjach oraz relacjach wyróżnionych): https://www.instagram.com/wojst_it/