3/10 wyzwania #100DaysOfLinux

Właśnie minął miesiąc, odkąd rozpocząłem wyzwanie. Na ten moment udało się ukończyć dwa kursy „w godzinę” i podgonić kurs Administracja Serwerami Linux, którego postęp obecnie wynosi 77%. To właśnie na nim się głównie skupiłem w okresie ostatnich 10 dni. Przerobiłem w tym czasie kwestie logów, konfigurację Samby (dodatkowo w oparciu o nią odpaliłem kontroler domeny) oraz SELinux. Do tej pory przeważnie omijałem go szerokim łukiem, ale dzięki Arkowi rozjaśniło się wiele w tym temacie.

Równolegle z kursem kontynuowałem projekt labowy, który opisuje we wpisie WebHosting lab w oparciu o Proxmox. Udało mi się skonfigurować dwie VM (Debian i RockyLinux) jako serwer MariaDB wraz z replikacją, uruchomić VM z serwerem NFS (tutaj wykorzystałem RAID). Następnie uruchomiłem dwie maszyny z nginxem (jedna w oparciu o Debiana, druga z RockyLinuxem). Do katalogu /var/www/html na obu maszynach podmontowałem udział z serwera NFS, gdzie będą przechowywane pliki stron. Do katalogu /etc/nginx/conf.d podmontowałem drugi udział z NFSa, który przechowuje pliki konfiguracyjne wirtualnych hostów. Dodatkowo na obu serwerach zainstalowałem PHP-FPMy w wersji 7.4 oraz 8.1 Spięcie tego wszystkiego razem stworzyło wielu problemów, które jednak finalnie udało się rozwiązać i wszystko działa prawidłowo. Głównym powodem problemów były dwa różne systemy operacyjne (każdy w innym miejscu trzyma sockety fpm, pliki konfiguracyjne vhostów, pliki stron).
Na kolejnej maszynie zainstalowałem serwer SFTP oraz podpiąłem udział przechowujący pliki stron z NFSa. Utworzyłem użytkowników i odpowiednio skonfigurowałem, aby każdy miał dostęp jedynie do swojego vhosta. W tym przypadku największym problemem było, aby uploadowane przez ftpa pliki miały odpowiednie uprawnienia. Z pomocą przyszedł Python, którego skrypt został uruchomiony jako usługa systemowa.

Koniec tego okresu (sobotnia służba oraz niedziela) przeznaczyłem na zapoznanie się z tematyką ProxySQL, który chcę wdrożyć w labie.

Aktualny postęp challengu możesz śledzić tutaj:
https://github.com/wojtex113/100daysoflinux
https://instagram.com/wojst_it/ (wyróżnione relacje)

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, które będą zamieszczane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies. View more
Zaakceptuj