#gaszynchallenge, czyli Kdenlive w akcji

Nasza jednostka OSP została nominowana do popularnego obecnie #gaszynchallenge. Chcieliśmy stworzyć coś ambitniejszego (efekt końcowy możecie obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=JEYKlWlZuxU), w związku z czym wystąpiła konieczność montażu video. Do tego celu wykorzystałem Linuxowy program Kdenlive. Chciałbym Wam w tym wpisie pokazać kilka z jego możliwości – te, które wykorzystałem do produkcji.

Klasycznie, jak w każdym programie tego typu importujemy materiały do biblioteki projektu (w tym przypadku pojemnik). Import odbywa się poprzez wybranie pierwszego przycisku od lewej Dodaj wycinek.

Dodanie wycinków do programu Kdenlive

Na dole widzimy osie czasu: 2 przeznaczone dla dźwięku oraz 3 video. Materiały przeciągamy na wybraną oś. W realizacji wykorzystałem jedynie osie Obraz 1 oraz Dźwięk 1.

Osie czasu w programie Kdenlive

Każdy z wycinków musiał zostać przycięty do odpowiedniego momentu. Aby przyciąć z początku / od końca najeżdżamy na dany fragment i w momencie, gdy pokażą się strzałki przeciągamy do odpowiedniego momentu nagrania. W ten sposób możemy przycinać zarówno wycinki video, dźwięki audio, ale również kontrolować czas trwania napisów / obrazów.

Podczas montażu przydatnym narzędziem jest również Narzędzie cięcia (X). Rozcina ono nagranie we wskazanym przez nas momencie. (W ten sposób możemy np. wyciąć interesujący nas fragment ze środka – robimy dwa cięcia i usuwamy zbędne sekundy.)

Możliwość cięcia materiału w programie Kdenlive

Gdy już zostały pocięte nagrania przyszła pora na nałożenie efektów. Znajdują się one na środku, obok okienka podglądu. Możemy sobie je wyszukiwać korzystając z pola nad listą.

Efekty Kdenlive

W projekcie wykorzystałem jedynie dwa z nich: szybkość oraz wyciszenie. Pierwszy z nich przyspieszył mi wycinki (jedno do 400% – odpowiada to 4x, pozostałe do 200%), drugi natomiast wyciszył dźwięk z danego fragmentu (potrzebowałem to zrobić, aby nie gryzło się z podkładem muzycznym).

Właściwości efektu w programie Kdenlive

Na sam koniec montażu dorzucone zostały dźwięki. Wykonuje się to analogicznie do video: przeciągnięcie materiału na oś czasu, przycięcie / skrócenie / wycięcie. Do podkładów nie wykorzystywałem żadnych efektów – wszystkie narastania głośności, wyciszania wykonałem w programie Audacity.

Wygląd programu Kdenlive

Gdy projekt był gotowy pozostało jedynie wyrenderować go. Wybrałem format MP4, a następnie wskazałem lokalizację oraz nazwę gotowego projektu. Opcja Więcej możliwości pozwala na wybór dodatkowych szczegółów filmu. Właśnie w tym miejscu ustawiłem jakość na 25, a dźwięk na 192. Proces renderowania uruchamiamy przyciskiem Renderuj do pliku.

Ustawienia renderowania w programie Kdenlive

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, które będą zamieszczane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies. View more
Zaakceptuj