9/10 wyzwania #100DaysOfLinux

Ostatnie 10 dni było podzielone na dwie fazy. W pierwszej dużo więcej czasu poświęciłem na ten challenge, druga z powodu wyjazdu urlopowego (jeżeli byliście w tym czasie nad Bałtykiem i padał deszcz to sorry, moja zasługa 😀 ) niestety była trochę słabiej wykorzystana.

Udało mi się ukończyć kurs Akademia Debugowania Linuksa. W ostatnim czasie przerabiałem między innymi zagadnienia tworzenia tuneli SSH, diagnostyki problemów z pocztą elektroniczną czy zbieraniem informacji odnośnie serwera. Oprócz tego zapoznałem się z kilkoma przydatnymi aplikacjami, takimi jak nethogs, netcat czy iptraf-ng. Na zakończenie jako podsumowanie wykonałem naprawę systemy zjebanos autorstwa Jakuba – znajdziesz go tutaj: https://hub.docker.com/r/unknow/zjebanos

Na blogu pojawiło się kilka wpisów na bazie kursu ADL. Notatki ogólne znajdziesz we wpisie: ADL – notatki, one-lines

Oprócz kursu było trochę praktyki. Na laptopie z wykorzystaniem kontenerów Docker przećwiczyłem HAProxy z keepalived. Jako backend posłużyły dwa kontenery z nginxem. Zakupiłem również VPS od MIKR.US. Chciałbym przetestować zastosowane tam rozwiązania, postawić jakiś serwer a następnie spiąć go z wykorzystaniem CloudFlare.

W labie będę chciał uruchomić serwer syslogów. Przyda się do tego serwer czasu NTP – aby wszystkie maszyny posiadały taką samą datę i godzinę. Udało mi się uruchomić go w kontenerze na maszynie z Dockerem. Pozostał jedynie playbook Ansible, który skonfiguruje pozostałe VMki jako klientów NTP.

Gdy posiadałem mniej wolnego czasu poświęciłem go na czytanie artykułów (dotyczący sysloga oraz monitoringu logów z wykorzystaniem Kibany) oraz oglądaniu materiałów wideo na YT (administracja ElasticSearch oraz tworzenie środowiska HA).

Standardowo przypominam, że bieżący postęp Challengu można śledzić:
– na GitHubie: https://github.com/wojtex113/100daysoflinux
– na Instagramie (w relacjach oraz relacjach wyróżnionych): https://www.instagram.com/wojst_it/

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, które będą zamieszczane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies. View more
Zaakceptuj