7/10 wyzwania #100DaysOfLinux

Został ostatni miesiąc :O W ostatnich 10 dniach głównie skupiłem się na kursie Akademia Debugowania Linuksa. Jego ukończenie będę mógł wpisać do CV, nad którą powoli rozpoczynam pracę.

W kursie udało mi się w tym czasie ukończyć moduł dotyczący rozwiązywania problemów z dyskami, w którym między innymi poruszony był temat inodów, odzyskiwania skasowanych plików, pracą z kopią zapasową dysku w formacie RAW, dodatkowych atrybutów plików. Zapoznałem się również z tematem obciążenia dysku, jak diagnozować i jak naprawić zbyt duże wykorzystanie operacji IO na dysku. Oprócz tego omówione zostały RAID oraz LVM. Niby człowiek już trochę na ten temat wie, jednakże zawsze wpadnie jakaś nowość, albo mały trick 🙂 Kolejnym modułem w kursie jest naprawa problemów sieciowych. Zostało omówione jak naprawiać problemy sieciowe na podstawie konkretnego przykładu, a następnie wykorzystania narzędzia DIG w przypadku problemów z DNS. Ta tematyka jest głównie w formie przypomnienia, gdyż podczas mojej pracy z Linuxami wiele razy miałem już okazję naprawiać tego typu usterki.

Jeżeli chodzi o labowie tu udało mi się napisać playbook Ansible, który przygotowuje środowisko pod nową witrynę WWW (tworzy bazę danych oraz usera, tworzy plik konfiguracyjny vhosta itd itp). W międzyczasie pojawił się również problem z replikacją serwerów bazodanowych. Podczas próby jego naprawy konieczna była naprawa tabeli mysql.user. Szczerze mówiąc myślałem, że będzie to większy problem.
Chciałem przećwiczyć bardziej rozwiązanie ProxySQL, w związku z tym na laptopie utworzyłem 5 kontenerów Dockerowych (2 z MariaDB, 2 z phpMyAdmin i 1 z samym ProxySQL). Pomiędzy bazami danych była uruchomiona replikacja, phpMyAdmin były podlinkowane 1:1 do kontenerów bazodanowych. ProxySQL skonfigurowałem, aby zapytania selectowe robił z serwera slave, natomiast wszystkie inserty i update wrzucał na serwer master.
Na VPS, który służy jako web serwer (Apache+MySQL+bind) utworzyłem skrypt czyszczący backupy. Od dłuższego czasu działa tam skrypt, który raz w tygodniu wykonuje kopie zapasową baz danych oraz wybranych katalogów (w tym /var/www/html). Co jakiś czas musiałem ręcznie kasować te pliki, ponieważ zapychało dysk. Nadszedł w końcu moment na utworzenie prostego skryptu, który z wykorzystaniem finda połączonego z xargs robi porządek. Wrzucone to zostało do crona przed zadaniem tworzącym kopie zapasowe.

W bardziej intensywne dni skupiłem się jedynie na przeglądaniu newsów oraz oglądaniu filmów na YT. Jednym z nich było video na temat KASM Workspaces, natomiast drugim prelekcja z cyklu SysOps / DevOps Polska odnośnie serwerów poczty.

Standardowo przypominam, że bieżący postęp Challengu można znaleźć:
– na GitHubie: https://github.com/wojtex113/100daysoflinux
– na Instagramie (w relacjach oraz relacjach wyróżnionych): https://www.instagram.com/wojst_it/

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, które będą zamieszczane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies. View more
Zaakceptuj