4/10 wyzwania #100DaysOfLinux

W ciągu ostatnich 10 dni wypadły 3 dość intensywne służby (wizyty w szkołach, prace gospodarcze, wyjazdy do akcji itp.), na których nie było możliwości nic ambitniejszego przerobić. Ten okres upłynął pod znakiem kursu ASL oraz pracy na projektem labowym. Dodatkowo zapoznałem się z materiałem video wprowadzającym do monitoringu infrastruktury z wykorzystaniem Prometheusa oraz grafany (na raty, ponieważ przerwane było wyjazdem do pożaru), obejrzałem nagranie z meetupu SO/DO dotyczącego technologii chmurowych, a w niedzielę na rozluźnienie przejrzałem artykuły tematyczne.

W kursie „Administracja Serwerami Linux” przerobiłem moduł 10 „Rozwiązywanie problemów”. Była mowa o testach penetracyjnych, wykonywaniu kopii zapasowych z wykorzystaniem narzędzia rsync, zdalnym serwerze logów (rsyslog), wprowadzenie do skryptów bash (to jedynie w formie przypomnienia, bo jest w kursie), diagnostyce dysku i pamięci RAM. Na zakończenie modułu w pracy domowej była do naprawy VM z CentOS-em (konfiguracja IP, naprawa usługi SSH i ogarnięcie serwera Apache, gdzie występowały między innymi problemy z SELinuxem).

Kurs ASL obecnie ma 90% postępu. Został do przerobienia ostatni moduł „Automatyzacja”, w którym będzie ciąg dalszy skryptów Bash i Ansible.

Jeżeli chodzi o projekt labowy to udało się uruchomić ProxySQL na Debianie i podpięcie obu serwerów bazodanowych do niego. Następnie przez FTP wrzuciłem kopie zapasową strony firmowej, którą udało się uruchomić w labie pod domeną wojst.pl.lcl. Dodatkowo na dwóch VM uruchomiłem HAProxy z keepalived (monitorującym stan maszyn HA), które rozrzuca ruch HTTP po web serwerach.

Kolejny wpis to już będzie półmetek 🙂 Po nim zacznę aktywniej szukać pracy w kierunku administracji serwerami Linux.

Aktualny postęp challengu możesz śledzić tutaj:
https://github.com/wojtex113/100daysoflinux
https://instagram.com/wojst_it/ (wyróżnione relacje)

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, które będą zamieszczane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies. View more
Zaakceptuj